Nesekminga mentoryste

Kaip aš sužlugdžiau savo pirmajį “mentee”?!

Nesėkminga mentorystė

Šios frazės autorystė priklauso ne man.

Vieną jaukų mentorystės klubo vakarą, to klubo narys, turintis patirties  mentorius, pasižadėjo parašyti straipsnį. Būtent tokiu pavadinimu. Skyrėsi tik vienas žodis. Originalus pavadinimas turėjo būti “Kaip aš sužlugdžiau savo pirmąjį naujoką ?

 Mat toje organizacijoje, kaip ir daugelyje kitų, buvo mentoriaujama tik naujokams.

 Dėl įvairiausių priežasčių, tas straipsnis taip ir liko neparašytas. Gaila. Nors aš vis dar to straipsnio laukiu.

Teisybės dėlei verta paminėti, kad tas straipsnis turėjo būti humoristinis. Mintis – smagūs patarimai ko geriau nedaryti tapus mentoriumi!

Na, bet vis tik ar galiu sužlugdyti savo “mentee“. Sužlugdyti gal ne, bet padaryti jo gyvenimą sudėtingesniu tai tikrai taip.

Nesėkminga mentorystė

Mentorystės santykiai gali būti ir neėkmingi. O tada ir organizacijai iš mentorystės jokios naudos.

 Tai patvirtina ir tyrėjai, ir mano pačios patirtis. Teko kaip vadovei susidurti su sudėtingais santykiais tarp naujo darbuotojo ir mano pačios jam paskirto mentoriaus.

Priskiriant mentorių visuomet vadovaudavaujamasi tam tikrais kriterijais. Siekiama, kad jie kuo geriau sutaptų, ne tik kaip profesionalai, bet ir kaip asmenybės. Na, kiek tai yra įmanoma.

Tačiau mano praktikoje (kaip programos vadovės, kuri pagal tam tikrus kriterijus sudarydavo mentorystės porą) yra atsitikę taip, kad „mentee“ jei tik galėjo, vengė kontakto su savu mentoriumi. Ne todėl, kad jis buvo neprofesionalus arba nenorėjo padėti. Ne. Tiesiog asmenybės buvo itin skirtingos. Požiūriai itin skirtingi.

Ir to pasekoje jau nebemąstome apie naudą, kurią gali mums mentorystė suteikti.

Kaip elgtis tokioje situacijoje?

Kaip ir visose kitose sudėtingose situacijose. Pirmiausiai reikia kalbėtis.

 Jei taip situacijos neišsprendžiame, tuomet rekomenduojama nutraukti tokius santykius. Nieko bloga tame nėra. Tai nereiškia, kad kuris nors iš dviejų yra neprofesionalus ar kažką blogo padarė. Tiesiog vienas kitam netiko. 

Juk ir gyvenime būna, kad sutinkame žmonių, kurie ir puikūs, ir geranoriški, ir mieli, na, bet kažkodėl nesigauna bendraut ir tiek. Kartais sutinki nuostabų savo srities ekspertą, bet taip kaip jis bendrauja – tau netinka. Taip ir mentorystėje.

Kiekvienas atvejis individualus

Mano anksčiau paminėtu atveju mentorystė, nors ir buvo sudėtinga, dėl tarpusavio santykių, bet tęsėsi „mentee“ prašymu.

Jis nenorėjo, kad mentorystė būtų nutraukta, nes manė, kad jam būtų sunkiau bendrauti tiek su šiuo kolega, kuris yra jo mentorius, tiek su kitais.  „Mentee“ atsisakė atvirai kalbėtis su mentoriumi dėl tos pačios priežasties. Tiesiog norėjo visame tame išbūti tiek kiek sutarta ir tiek. Tačiau sutiko, kad apie jo grįžtamąjį ryšį su mentoriumi kalbėčiausi aš.

Kalbėjomės ne kartą apie tai, kaip situaciją mato mentorius. Svarstėme priežastis, ieškojome kaip galėtų elgtis kitaip, ko reiktų išmokti jam pačiam planuojant kitą mentorystę.

Na, man pasisekė, nes mentorius buvo tas, kuris gebėjo klausytis ir išgirsti, pripažinti tam tikrus savo asmenybės bruožus ir pakankamai turėjo noro kažką tame keisti.

 Tad grįžtamasis ryšys mentoriui visada svarbus. Tik tenka apgalvoti kaip ir kada tai pateikti

O jei aš, mentee, mentorių pats išsirinkau?

Mano aprašytu atveju aš buvau tas trečias žmogus, kuris paskyrė mentorių ir kuris stebėjo kaip vyksta mentorystė. Nes visa tai vyko organizacijoje.

 Bet kaip elgtis, jeigu mentorių pasirinkau pats, paprašiau jo man mentoriauti ir po kelių susitikimų suprantu, kad kažkas visiškai netinka?

Arba, kad mano lūkesčiai buvo vieni, o dabar vyksta kažkas, ko aš nei norėjau, nei tikėjausi.

 O gal atvirkščiai? Sutikau būti mentoriumi, bet dabar gailiuosi.

Arba „mentee“ ir mano lūkesčiai visiškai kitokie nei atrodė iš pradžių.

O gal erzina „mentee“ elgesys? 

Teks kalbėtis.

O kalbėtis nėra lengva. Nes situacija nejauki.

Tam, kad būtų paprasčiau yra rekomenduojama tam gerai pasirengti. Kaip ir bet kokiam sunkiam pokalbiui.

Ar teko atsidurti situacijoje, kuomet teko nutraukti mentorystę arba sėsti ir kalbėtis kartu su savo mentee/mentorium paie tai kas netinka? Kokia jūsų patirtis tame?

Mintis siųskite šiais dviem keliais.

google-site-verification: google80f9ec7c472d6af3.html