Pay Mentoring or not to pay mentoring

Mentorystė yra nemokama paslauga. Ar tikrai?

Jau esu minėjusi vieną interneto erdvėje aptiktą mentorystės ir koučingo skirtumų įvardijimą. Ten buvo parašyta, kad koučingo specialistai yra akredituojami, o mentoriai ne. (Netiesa. Apie tai jau rašiau ankstesniame tinklaraščio įraše “Kaip pasirinkti mentorių? Akreditacija“).

Kitas nurodytas skirtumas buvo tas, kad koučingas yra mokama paslauga, o mentorystė – nemokama. Ir vėl netiesa.

Tema apie mokamą/nemokamą mentorystę jau seniai buvo įrašyta į mano būsimų tinklaraščio temų sąrašą, bet vis buvo atidedama vėlesniam laikui. Vis pagalvodavau, kad gal nereikia apie tuos pinigus rašyti.

Tačiau šiandien, po vieno savo komentaro LinkedIn apie mentorystę, sulaukiau asmeninės žinutės su paklausimu ką gi aš galvoju apie mokamą mentorystę. Ar tai neprasilenkia su jos pirmine filosofija?

Tai mane tuoj pat nuskraidino į praeitį, į Barseloną 😊

Šiuo, mus visus ištikusiu keistu laikotarpiu, tik mintimis bei prisiminimais ten ir tegaliu nukeliauti ☹.

KELIONĖ Į PRAEITĮ

Prieš keletą metų tarptautinėje mentorystės konferencijoje lektorius pareiškė, kad mentorystė gali būti tik garbės reikalas. KATEGORIŠKAI.

 Salėje kilo šurmulys. Kurį laiką net tvyrojo kažkoks nejaukumas. Tai pakeitė viena dalyvė. Pateikusi klausimą lektoriui  tuo pačiu pridūrė, kad ji už mentorystę ima pinigus ir tuo didžiuojasi. Mentoryste ji be galo tiki, daug to mokėsi ir tai yra jos PROFESIJA. Ji didžiuojasi, kad gali dirbti tą darbą, kuris suteikia prasmę tiek jai, tiek mentee. Kodėl tai turi būti tik hobis?

Tvyrojęs nejaukumas virto aršia kova. Nes tą dalyvę jau aktyviai palaikė ir kiti mentoriai, o lektorius niekaip negalėjo tuo patikėti ir su pasipiktinimu įrodinėjo kodėl tai gali būti tik garbės reikalas.

STABTELKIME

Ši istorija nutiko dėl to, kad lektoriaus šalyje, kurioje formali mentorystė dar tik žengia pirmuosius žingsnius,  jau susiformavo požiūris, kad mentorystė yra tik nemokama veikla. Tačiau konferencijos dalyvės šalyje, kurioje mentorystė turi stiprias šaknis, kurioje iškilo pati Europinės mentorystės pakraipa, kurioje net ir universitete gali studijuoti mentorystę, kaip savo būsimą profesiją, požiūris yra  visiškai kitoks. Mentorystė čia tiek mokama, tiek nemokama veikla.

 Tai priklauso nuo daugelio dalykų.

Ar tai mentorystės programa organizacijoje  kurioje jūs dirbate? O galbūt tai mentorystės programa kokiame nors projekte, kuriame jūs dalyvaujate?  Pastaruoju metu pastebiu vis daugiau įvairiausių mentorystės iniciatyvų skirtų moterims. Siekiant jas paskatinti būti aktyvesnėmis versle, moksle ir pan. Taip pat ne vienas turbūt girdėjome apie  mentorystės projektus skirtus moksleiviams ar studentams. Galite atrasti įvairiausių mentorystės programų skirtų skirtingoms tikslinėms grupėms.

Tuomet mentorystė beveik 100 proc. bus nemokama.

Tačiau jei suvokdami mentorystės vertę ir norėdami savo gyvenimuose judėti pirmyn dairotės mentoriaus patys, labai tikėtina, kad už mentorystę reiks mokėti. Bet nebūtinai. Pasaulyje yra įvairių mentorystės platformų, kur mentorių galite ir patys susirasti nemokamai.

MOKĖTI AR NEMOKĖTI

už mentorystę vidiniams organizacijos mentoriams?

Jei tai organizacinė mentorystė,  atrasime tiek mentorystės programų, kuriose mentoriams už mentorystę yra mokama, tiek tų, už kurias nemokama ir tai yra tavo gebėjimų, kompetencijos įvertinimas. O tuo pačiu ir tavo pasiruošimas būsimos karjeros link. Mentorystės programos yra daugeliu atveju katalizatorius siekiant vadovo pozicijos. Tad net jei už mentorystę organizacijos viduje  jums papildomo atlygio nemokėjo, dalyvaudami gaunate kitas vertes. Jums suteikiama galimybė tobulinti savo įgūdžius, kurie praverčia tiek mentorystėje, tiek vadovavime bei gaunate visokeriopą pagalbą tame procese.

Esu susidūrusi tiek su mokama organizacine mentoryste, tiek su nemokama.

Tiek vienas, tiek kitas variantas turi savus minusus ir savus pliusus. Pasirinkus vieną ar kitą galimybę, organizacijoms būtina tuos pliusus ir minusus įsivardinti, suvokti bei nuspręsti kaip tą valdys.

Pasakyti, kuri – mokama ar nemokama mentorystė- yra geresnė, tiesiog neįmanoma. Galime tik spręsti kas būtų geriau tai konkrečiai organizacijai, atsižvelgiant į jos vidinę kultūrą bei galimybes.

PABAIGAI

Ar mentorystė bus nemokama, ar už ją reikės mokėti priklauso net ir nuo šalies mentorystės tradicijos, ir netgi nuo to ar šalyje vyrauja amerikietiška ar europietiška mentorystės pakraipa. Taip pat nuo to ar dalyvaujate kažkieno organizuotoje mentorystės programoje ar mentoriaus ieškotės patys. Ar siekiate konkretaus asmens mentorystės ar tiesiog ieškote mentoriaus tam tikroje srityje?

Teko girdėti tokį puikų atsakymą į klausimą ar reikia mokėti mentoriui. Atsakymas buvo klausimas “Ar norite dovanos ar profesionalios pagalbos?”. Tiek vienas, tiek kitas yra gerai. Viskas priklauso nuo poreikio.

Jei mentorystė bus dovana, tuomet jau jūs, kaip mentee prisiderinsite prie mentoriaus galimybių susitikti bei būsite dėkingi už viską ką gaunate, net jei lūkesčiai bus kitokie. Na, juk tai dovana. Sakom ačiū ir šypsomės 😊

Jei mentorystė bus mokama, ji turės struktūrą. Susitikimai bus reguliarūs ir vyks numatytu laiku, mentorius skirs daugiau laiko pasiruošimui, jūsų tikslai bus jo prioritetas ir pan.

Skirtingose gyvenimo situacijose mums gali prireikti ir skirtingo mentoriaus. Kartais už tai mokėsime, kartais – ne.

 

 

Lauksiu jūsų minčių apie mentorystę. Jūsų klausimai gali virsti mano atsakymais šiame tinklaraštyje.

google-site-verification: google80f9ec7c472d6af3.html